Opalování na slunci
K opalování na slunci je nutné přistupovat zodpovědně. Aby nám sluneční paprsky neublížily, ale naopak prospěly, je potřeba dodržovat některé zásady a doporučení:
-
Před začátkem opalovací sezóny užívejte beta-karoten – stačí jedna tobolka denně asi 1-2 měsíce. Pomáhá chránit pokožku před UV zářením a zároveň přispívá k žádoucímu zbarvení kůže.
-
Jezte hodně ovoce a zeleniny – vitamíny jsou antioxidanty, které chrání tělo před působením volných radikálů.
-
S opalováním na slunci začínejte pomalu, postupně – kůže je po zimě světlá a citlivá na první sluneční paprsky, dávkujte opalování a postupně dávky zvyšujte.
-
Nevystavujte se slunci na delší dobu nechráněně.
-
Neopalujte se v poledních hodinách (tohle zvlášť platí v exotických zemích!).
-
Používejte opalovací krémy podle svého fototypu a podle síly slunečního záření (jiný faktor použijete u nás, jiný u Středozemního moře a jiný v exotických zemích. Můžete také sledovat aktuální hodnoty UV indexu).
-
Při pobytu na slunci nezapomínejte na pokrývku hlavy a sluneční brýle! Ochrana zraku je důležitá!
-
Odraz od sněhu nebo vodní hladiny zesiluje sluneční záření!
-
I ve vodě se můžete spálit nebo dostat úpal – do hloubky 1 metru proniká ještě asi 50 % UV záření.
-
Krémy nanášejte rovnoměrně, aby nevznikaly nechráněná místa minimálně 15 minut před opalováním a nátěr po určité době zopakujte (doporučuje se přibližně každé 2 hodiny).
-
U vody používejte voděodolné přípravky (i u těch je potřeba nátěr opakovat).
-
Při opalování na slunci věnujte zvláštní pozornost rizikových místům na těle. Nejnáchylnější na spálení je čelo, nos, brada, tváře, uši, zátylek, dekolt, ramena, nárty a hlava.
-
Nejohroženější jsou děti – miminka do 12 měsíců vůbec nepatří na přímé slunce, batolata chraňte lehkým světlým oblečením, pokrývkou hlavy a krémem s vysokým faktorem určeným speciálně pro děti.
-
Pozor pokud užíváte jakékoliv léky nebo medicínské či bylinné přípravky – některé mohou způsobovat alergické reakce na slunce. Vždy pozorně čtěte příbalový leták nebo se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem.
-
I kosmetické přípravky, parfémy a deodoranty v kombinaci se slunečním zářením mohou za určitých okolností vyvolat alergickou reakci.
-
Pokud jste nemocní, trpíte některou z poruch pigmentace nebo sluneční alergií, poraďte se o vhodnosti opalování s lékařem.
-
Dodržujte pitný režim - během pobytu na slunci i po něm.
-
Věnujte pozornost i následné péči po opalování – sluníčko kůži vysušuje, volné radikály způsobují její předčasné stárnutí. Je potřeba pokožku hydratovat, zklidňovat, vyživovat.